Małgorzata Tekiel – polska gitarzystka basowa

malgorzata-tekielMałgorzata Tekla Tekiel – instrumentalistka, kompozytorka, aranżerka, autorka muzyki filmowej i teatralnej, ale przede wszystkim pierwsza rockowa basistka na polskiej scenie.
Zaczynała na początku lat 90. w grupie Będzie Dobrze, z którą wydała dwie płyty: ”Human Energy” (1992) i  ”Open Your Mind” (1995).

Z Püdelsami  współpracowała przez trzy lata i nagrała „Psychopop” (1999), a następnie wsparła Maćka Maleńczuka na jego solowej płycie „Ande La More” (2002).

Zanim powstał i nagrał płytę współtworzony przez nią zespół Soomood (2007), który z powodzeniem koncertował w kraju i za granicą i nagrał swoją wersję utworu Martyny Jakubowicz (Martyna Jakubowicz „Te 30. Urodziny’’ 2008), grała z Pati Yang, Szumem i nagrała basy na płytę Herrkopf (2003).

Płyty zespołów Yoda i Czarne Korki (”LaLaLa” 2011 ) to kolejne wydawnictwa z jej udziałem. Utwory Yody z wokalem Marcina Świetlickiego zostały wydane na płycie Marcin Świetlicki  ”Zło – te przeboje” (2015) i były głównymi soundtrackami  filmu ” Księżyc to Żyd ” w reż. Michała Tkaczyńskiego (2011). Drugim filmem, do którego współtworzyła muzykę jest ” Sposób na Kryzys ” w reż. Iwo Kardela (2013). Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych : ”Odyseja 2”, ”Kształt rzeczy”, ”Skowyt i inne frazy”, ”Barocco” i  ”Majakowski – Reaktywacja”, „ W 8 dni dookoła świata”.  Trzy lata basowała w punkowym zespole Deuter (2011-14).

W 2015 roku wraz z Barbarą Klicką i Jackeim  Dehnelem powołała do życia zespół Tajny, który jest częścią szerokiego interdyscyplinarnego projektu ”Nowy Tajny Detektyw” (składają się na niego płyta zespołu Tajny, wydana w formie gazety, książka i wystawa multimedialna).

Współpracuje z Karpatami Magicznymi, z którymi nagrała płytę „Biotop” (2015), następna płyta ukaże się w tym roku.
W 2012 roku powstały Pochwalone, z którymi gra do dziś (dziewczyny w 2013r. wydały płytę pt.: „Czarny War” ).  Zespół bardzo intensywnie koncertuje w kraju i za granicą. W najnowszej odsłonie to trio na wokal, bas i perkusję ( z Niką i Dominiką Korzeniecką).

Pochwalone na:

bandcamp

facebook

„Jeśli robisz swoje, stary, nawet niebo nie jest za wysoko”  – to zdanie Milesa Davisa lubi, cytuje i stara się stosować w praktyce.

pochwalone

Podobne