Skrzypek Adam Bałdych w łódzkim klubie New York

Już 23 marca w klubie New York (Łódź, ul. Piotrkowska 62) – jeden z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie – ADAM BAŁDYCH!

Link do wydarzenia

Bilety: 60 przedsprzedaż/ 80 zł w dniu koncertu / 90 zł Vip (miejsca siedzące blisko sceny + drink niespodzianka od Szefa Baru).
Adam BaldychAdam Bałdych – skrzypek i kompozytor, urodzony 18.05.1986r w Gorzowie Wlkp zebrał na swój temat wiele przychylnych opinii.

„Doskonała – wręcz nieskazitelna, wizjonerska gra Bałdycha składająca się na spektakl muzyczny Magical Theatre, odkrywa wręcz niewyobrażalne możliwości skrzypiec” – Robert Sutton – Jazz Corner

„Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego.” – Ulrich Olshausen – Frankfurter Allgemeine Zeitung

„Na „Imaginary Room” Adam eksponuje swoją pełną wirtuozerię”- Jazzthetik

„Bałdych nadaje swoim skrzypcom głos i emocjonalną siłę, której nie słyszano od dekad i wprowadza świeżość we współczesnej muzyce” – Allaboutjazz.com

Mamy wreszcie nową – po Urbaniaku – gwiazdę jazzowych skrzypiec.” – Gazeta Wyborcza/Duży Format

Imaginary Room – Nowy album Adama Bałdycha potwierdza jego przynależność do światowej elity skrzypków wirtuozów.” – Marek Dusza, Rzeczpospolita

Adam Bałdych Sextet3 fot. Margo Tlałka bigW wieku 16 lat okrzyknięty „cudownym dzieckiem” szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA.

Bałdych nazywany jest „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”, ale oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Artysta świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową.

Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro Rantala, John Benitez, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik & Paulinho Garcia, NDR Big Band, Luluk Purvanto, Rene Van Helsdingen, Joachim Kühn czy Michel Portal, ale również artyści związani z muzyką popularną ( Mika Urbaniak, L.U.C ) oraz poważną ( Royal Strings Quartet, Małgorzata Walewska ).

Ważnym momentem w karierze muzyka był pobyt Nowym Jorku, gdzie współpracuje z młodą sceną jazzową, grywa w legendarnych klubach, dojrzewa artystycznie i zyskuje niesamowite recenzje od Amerykańskich magazynów. To właśnie tam ocierając się o niezliczoną ilość kultur i brzmień – „odnajduje siebie” – jak sam mówi.

W jego muzyce czuć słowiańską melancholię, przestrzeń, ale również siłę, żywioł i temperaturę; czuć polski rodowód. Często porównywany do największych – Urbaniaka, Wieniawskiego. Sam o swoich inspiracjach mówi: Rachmaninow, Radio Head, polska muzyka ludowa oraz współczesna muzyka poważna. Bałdych wciąż poszukuje czego efektem są projekty z przedstawicielami wielu gatunków muzycznych.

Wyrzucony ze szkoły muzycznej za niepoprawne zachowanie i jazzowe aspiracje parę lat później zdobywa stypendium w prestiżowym Berklee College of Music oraz kończy Akademię Muzyczną w Katowicach z wyróżnieniem. W 2008 r gra trasę koncertową ze zdobywcą Grammy, pianistą i kompozytorem współpracującym ze śmietanką jazzu światowego – Jimem Beardem. Rok później wspólnie z Leszkiem Możdżerem i Larsem Danielssonem tworzy muzykę do niemego filmu „Skarb rodu Arne”, improwizowaną podczas Era Nowe Horyzonty 2009.

W tym samym roku wziął udział w nagraniach płyty „Tribute to Seifert” z czołówką światowych skrzypków jazzowych m.in. Didierem Lockwoodem, Pierre Blanchardem, Jerrym Goodmanem, Krzesimirem Dębskim czy Christianem Howesem i liderem przedsięwzięcia – Jarosławem Śmietaną na gitarze.

Adam Bałdych Sextet2 fot. Margo Tlałka bigPomiędzy koncertami i karierą solistyczną Adam działa jako kompozytor muzyki teatralnej współpracując z wieloma teatrami i reżyserami ( Rafał Matusz, Ellen Lande, Robert Czechowski, Przemysław Wiśniewski, Jan Tomaszewicz).

Bilety w cenie: 60 przedsprzedaż/ 80 zł w dniu koncertu/90 zł VIP (miejsca siedzące blisko sceny + drink niespodzianka od Szefa Baru)

Podobne